Co je to akontace?

Setkali jste se se slovem akontace a netušíte, co si pod ním představit? Ačkoliv jde o často skloňovaný obchodní a právní termín, když dojde na věc, spousta lidí si významem není jistá. Obecně je chápán jako „platba předem“, nicméně v českém právním řádu není pevně definován.

Původ slova akontace

Zřejmě tušíte, že akontace není české slovo. Pochází u italštiny, respektive z italského „a conto“, což česky znamená „na účet“. V angličtině narazíte na akontaci jako na advance payment či down payment. V České republice se slovo obvykle používá v souvislosti s leasingem, půjčkou či zahraničním platebním stykem.

Akontace u leasingu

Termín akontace je velmi dobře známý především lidem, kteří využívají financování automobilu formou leasingu. Jedná se o částku (poměrnou část z celkové ceny vozu) splatnou předem, tedy na začátku financování. V praxi se lze s akontací setkat i pod jinými názvy – například pod označením mimořádná, zvýšená nebo nultá splátka. Vždy se však jedná o jedno a to samé.

Akontace vyjadřuje procentuální podíl z celkové ceny automobilu a většinou se pohybuje v rozmezí 10 – 70 %. Mnohé leasingové společnosti dnes nabízí možnost financování leasingem s nulovou akontací. V takovém případě je třeba počítat s méně výhodnými podmínkami (= vyššími úroky i splátkami).

Akontace u hypotéčního úvěru a stavebního spoření

S akontací se lze střetnout i v segmentu financování bydlení, a to v souvislosti s hypotékami a úvěr ze stavebního spoření. Opět jde o naspořené prostředky v určité výši vzhledem k celkové výši půjčky. Přesněji částky, kterou musí zájemce o koupi nemovitosti uhradit ze svého.

Před rokem 2002 byly v České republice poskytovány hypotéční úvěry pouze za podmínky akontace ve výši až 30 % hodnoty nemovitého majetku. Zájemcům nezbývalo než si naspořit nemalou částku a použít ji jako splátku části úvěru. S příchodem tzv. 100% hypoték se situace změnila a klienti již nemuseli spořit.

V současnosti na hypotéky bez akontace dosáhne jen hrstka zájemců. Většina lidí musí naspořit minimálně 10 %.

Úvěr na financování bydlení je možné získat také ke stavebnímu spoření, ale pouze v případě splnění několika zákonem stanovených podmínek: doba spoření musí trvat min. dva roky, zájemce musí disponovat určitou částkou (akontací) a využít peníze pouze pro vymezené účely.

Pokud klient podmínky nesplní, spořitelna mu může poskytnout překlenovací úvěr, jehož výhodou je absence požadavku na akontaci. Logicky jde o méně výhodné řešení – nulová akontace je „vykoupena“ vyšší úrokovou sazbou.

Kde ještě narazíte na akontaci?

Akontace je často obvyklá u splátkového prodeje – spotřebitel uhradí určitou část ceny (např. 10 %) a zbytek v pravidelných splátkách.

V rámci zahraničního platebního styku jde o jeden z projevů nedůvěry vůči obchodnímu partnerovi. Smyslem je minimalizace rizika možného odstoupení kupujícího od dohody či získání prostředků na výrobu.

About The Author

Pan Burns se ve financích vyzná jako nikdo jiný a rád vám poradí. Nebojte se ho na cokoliv zeptat. Ostatně koho jiného, než nejbohatšího obyvatele Springfieldu.

Related posts

1 Comment

Leave a Reply

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

„Přátelství je součást lidského štěstí.“ Jan Werich