Půjčky a úvěry

P2P neboli peer to peer půjčky

Chcete si půjčit od soukromé osoby, ale zároveň se bojíte podvodníků a lichvářů? V tom případě vsaťe na P2P půjčky – inovativní způsob půjčování peněz prostřednictvím internetových aukcí. Na své si přijdou nejen žadatelé o půjčku, ale také soukromí investoři, kteří chtějí zhodnotit své peníze na úrocích.

Co je to P2P půjčka?

P2P neboli peer to peer půjčka funguje na jednoduchém principu. Stačí se registrovat na některé z platforem, které zprostředkovávají aukce půjček (např. Loanis.cz, Bankerat.cz, Prestito.cz) a podat poptávku po půjčce. Nastavíte výši půjčky, délku splatnosti a maximální úrok, který jste ochotni akceptovat. Poté počkáte, až se vám ozvou věřitelé (soukromí investoři, kteří jsou také registrováni na daném portálu) a vyberete si z nabídek tu, která vám vyhovuje.

Výše úroku závisí na různých faktorech

Na aukcích půjček si mohou žadatelé vybrat mezi několika variantami. V případě menších částek není kladen důraz na vysokou bonitu, ale musíte počítat s vyšším úrokem. Platí, že čím vyšší částka, tím vyšší požadavky na bonitu a platební morálku ze strany zprostředkovatele, ale zároveň výhodnější úrok. Většina internetových aukcí žadatele důkladně prověřuje, čímž minimalizuje riziko nesplácení. Přesto jsou kritéria přijatelnější než v bance nebo u známých nebankovních společností.

Chcete nejvýhodnější nabídku? Vyčkávejte!

Jakmile vám dorazí několik nabídek, neukvapujte se a čekejte na další. Je pravděpodobné, že pokud se vám sejdou např. dvě nebo tři nabídky za 15 %, další bude nižší. Investoři si vybírají na základě rizika, které pro něj zájemce o půjčku představuje. Může vám nabídnout i poměrnou část požadované půjčky a je jen na vás, jestli na nabídku přistoupíte, nebo ne.

Kolik lze na P2P půjčkách vydělat?

A teď něco pro potenciální investory. Pokud se dostanete do situace, kdy budete moct investovat volné prostředky, můžete si na peer to peer půjčkách slušně vydělat. Průměrné roční zhodnocení se pohybuje kolem 43 %, ale ti nejúspěšnější soukromí investoři zhodnotí původní vklad i o 200 %.

O administrativu se starat nemusíte, vše zařídí zprostředkovatel

Jakmile si žadatel o půjčku vybere nabídku a potvrdí obchod, o ostatní se postará administrátor. Důkladně prověří výši příjmů a platební morálku, oběma stranám (žadateli a investorovi) zašle smluvní dokumentaci, ve které jsou obsaženy veškeré podmínky transakce a výše poplatků za zprostředkování (pohybuje se v řádu jednotek procent – obvykle 1 % pro věřitele a cca 3 % pro dlužníka).

Jak probíhá vymáhání dluhů, když dlužník odmítne splácet?

I to se samozřejmě může stát (a děje se to). P2P půjčky přeci jen volí rizikovější skupina žadatelů a riziko nesplácení je vyšší než v případě bankovních půjček. V první fázi se zprostředkovatel dlužníka snaží rozplatit tak, že ho telefonicky, e-mailem či formou SMS zpráv informuje o hrozbě žaloby. V případě, že dlužník nereaguje, následuje soudní žaloba a exekuce. Peer to peer půjčky jsou zajištěny směnkou a vymáhání není zdlouhavé.

Pravidelní investoři musí platit daně

Jednorázová investice nepředstavuje žádný problém, ale každý, kdo půjčuje pravidelně, musí vydělaný úrok uvést do daňového přiznání. Stane-li se pro vás půjčování peněz hlavním zdrojem příjmů, musíte si na tuto činnost obstarat živnostenské oprávnění.

Přidat komentář

Klikni a přidej komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.