Úvěrové společnosti nelžete, můžete se dostat do problémů

Jak zní základní pravidlo zodpovědného půjčování? Půjčujte si pouze v případě, že se nenabízí jiné řešení, důkladně si prověřte poskytovatele a nesplácejte půjčku další půjčkou. Budete-li dodržovat všechna pravidla, minimalizujete riziko dluhové pasti. Jenomže tím úskalí související s úvěry nekončí – pokud úvěrové společnosti zamlčíte důležité informace, dopustíte se trestného činu úvěrového podvodu. K nejčastějším prohřeškům patří zatajení starších dluhů, ale také zamlčení skutečných příjmů a výdajů.

Agentura STEM/MARK provedla v roce 2015 průzkum pro registr dlužníků SOLUS. Z výsledků vyplynulo, že si při žádosti o novou půjčku vymýšlí téměř polovina žadatelů. Jen každý desátý si však uvědomuje, že jde o úvěrový podvod.

Tip: Minimum informací vyžaduje půjčka bez doložení příjmu.

Uvedení nepravdivých, hrubě zkreslených nebo neúplných informací je přesně definováno v trestním zákoníku. Nezáleží přitom na tom, zda dotyčný způsobí věřiteli škodu. Nemalý trest samozřejmě hrozí i za samotné nesplácení, konkrétně až pět let za škodu přesahující částku 50 tisíc korun a až 10 let v případě škody velkého rozsahu – ve výši minimálně pět milionů korun.

Do problémů se můžete dostat také kvůli nesplácení malé půjčky. Jsou evidovány případy, kdy dlužníci neuvedli správné údaje při sjednávání úvěrové smlouvy na nákup elektroniky v ceně do 10 tisíc korun, neuhradili splátky a vyhýbali se kontaktu s pracovníkem společnosti.

V praxi nezáleží na tom, zda se do vašeho hledáčku dostala bankovní hypotéka nebo nebankovní půjčka pro podnikatele. Banky a úvěrové společnosti prověřují bonitu, která úzce souvisí s tím, jaká částka vám každý měsíc zbude po uhrazení všech nezbytných výdajů. Schvalovací procesy jsou nastaveny tak, aby prošli pouze bonitní žadatelé – pamatujte, že uvedením nepravdivých informací jste sami proti sobě. Nejenže riskujete případný postih, ale zároveň je pravděpodobné, že půjčku nezvládnete splácet.

About The Author

Pan Burns se ve financích vyzná jako nikdo jiný a rád vám poradí. Nebojte se ho na cokoliv zeptat. Ostatně koho jiného, než nejbohatšího obyvatele Springfieldu.

Related posts

Leave a Reply

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

„Kdo se umí smát sám sobě, má právo smát se smát všemu ostatnímu, co mu k smíchu připadá.“ Jan Werich